Prawa zamawiającego, obowiązki wykonawcy
PRAWA ZAMAWIAJĄCEGO, OBOWIĄZKI WYKONAWCY
- Arbitrzy o przetargach
Z KANCELARII DORADZTWA PRAWNEGO PAWEŁ GRANECKI
Nasz ekspert odpowiadał na pytania czytelników dotyczące udziału w postępowaniach o zamówienia publiczne.
x Czy zamawiający może określić w specyfikacji przedmiot przetargu, podając konkretną markę samochodu?
Generalną zasadą jest opisywanie przedmiotu zamówienia, podając wymagania, jakie zamawiający stawia co do kupowanego produktu, a nie znaków towarowych. Jeśli zamawia samochód, to może np. zapisać, że ma to być auto osobowe lub ciężarowe o określonej ładowności czy rozstawie kół. Użycie marki samochodu, czyli znaku towarowego, jest możliwe tylko, jeśli wystąpią przesłanki określone w art. 29 ust. 3 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp). Zamawiający może skorzystać z tej drogi wtedy, gdy jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia lub gdy nie da się go opisać, używając dostatecznie dokładnych określeń. Musi wówczas dopuścić możliwość złożenia ofert równoważnych na inne marki spełniające te same warunki.
SIWZ I TERMIN
x Czy w przetargu nieograniczonym zamawiający ma prawo zamieścić zapis zezwalający na składanie ofert tylko tym wykonawcom, którzy pobrali specyfikację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta