Pomoc publiczna - jak w Unii Europejskiej
Pomoc publiczna - jak w Unii Europejskiej
Polscy średni, mali i mikroprzedsiębiorcy nie mają już powodu do niepokoju, że utracą możliwość korzystania z pomocy publicznej. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wymaga już tylko podpisu prezydenta.
W ostatnich miesiącach ukazały się w prasie artykuły dotyczące możliwości utraty od 1 stycznia 2005 r. przez niektórych przedsiębiorców statusu małych i średnich, a co za tym idzie, również utraty możliwości korzystania z pomocy publicznej. Wszystkie wskazywały na niespójność rozwiązań przyjętych przez Sejm w 2004 r. z zawartymi w prawie wspólnotowym.
W prawie krajowym
Status małego i średniego przedsiębiorcy w prawie krajowym reguluje rozdział 7 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: usdg), a definicje mikroprzedsiębiorcy, małego przedsiębiorcy i średniego przedsiębiorcy znajdują się w art. 104 - 106 usdg . Z kolei art. 108 określa pewne szczególne kategorie przedsiębiorców, którzy ze względu na to, że skarb państwa i jednostki samorządu terytorialnego wykonują w stosunku do nich uprawnienia właścicielskie, mimo że spełniają wymagania określone w art. 104 - 106, nie mogą być uznani za mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta