Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmiczna kolizja

08 grudnia 2004 | Nauka i Technika | AP WŚ
źródło: Nieznane

Obecny kształt Układu Słonecznego może być wynikiem spotkania z innym układem planetarnym

Kosmiczna kolizja

Jednym z najgorętszych tematów w astronomii stało się polowanie na pozasłoneczne planety. Ale czy obcych planet musimy szukać gdzieś daleko?

Na łamach "Nature" ukazał się właśnie artykuł dwóch amerykańskich uczonych, którzy twierdzą, że narodzone wokół innych gwiazd globy mamy szanse znaleźć tuż pod bokiem - w naszym Układzie Słonecznym.

Bena Bromleya z Uniwersytetu w Utah i Scotta Kenyona ze Smithsonian Astrophysical Observatory w Cambridge zafrapowały warunki panujące na obrzeżach Układu Słonecznego. Poza orbitą Neptuna - ostatniej z wielkich planet - rozciąga się pas drobnych, skalisto-lodowych planetoid, zwany pasem Kuipera. Zaczyna się on w odległości mniej więcej 30 jednostek astronomicznych od Słońca (jednostka astronomiczna odpowiada średniemu promieniowi wokółsłonecznej orbity Ziemi) i kończy w odległości 50 jednostek astronomicznych od naszej gwiazdy. W pasie Kuipera krąży najdalsza i najmniejsza z planet - Pluton.

W listopadzie zeszłego roku astronomowie odkryli ciało niecałe dwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3401

Spis treści
Zamów abonament