Gwiazda za parawanem
Gwiazda za parawanem
Jak daleko media mogą wkraczać w prywatne życie polityków i gwiazd show-biznesu, by nie łamać obowiązującego prawa? W związku ze sprawą Edyty Górniak przeciwko wydawcy "Faktu" i niedawno wydanym w tej sprawie postanowieniem o zabezpieczeniu rozgorzała na nowo dyskusja o granicach prywatności osób publicznych.
Zakaz publikacji niemal wszelkich informacji na temat Edyty Górniak nałożony przez Sąd Okręgowy w Warszawie na wydawcę "Faktu" komentowany jest jako zamach na wolność prasy, wprowadzanie cenzury prewencyjnej (patrz "Rz" z 4 grudnia: Marek Domagalski "Sądowy zakaz jak cenzura" ). Prawo do prywatności osób publicznych jest jednak zagadnieniem niezwykle złożonym i wymaga szczegółowej analizy wszelkich okoliczności sprawy oraz każdorazowego wyznaczania prawnie dopuszczalnych granic swobody wypowiedzi.
W pierwszej kolejności należy podkreślić fundamentalne znaczenie swobody wypowiedzi w demokratycznym społeczeństwie. Nie można przy tym zapominać, że wolność prasy jest nie tyle przywilejem dziennikarzy, ile atrybutem demokratycznego społeczeństwa, a zatem powinna być realizowana w interesie ogółu. W Polsce wolność prasy jest zagwarantowana przez art. 14 konstytucji oraz prawo prasowe . Ponadto wolność prasy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta