Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Egzamin z konsekwencjami

10 grudnia 2004 | Publicystyka, Opinie | JB
źródło: Nieznane

Parlament Europejski przyczynił się do wzmocnienia wartości, na których zbudowana jest Europa

Egzamin z konsekwencjami

RYS. LESZEK OŁDAK

JOSEP BORRELL FONTELLES

W tworzeniu nowej Komisji pod przewodnictwem José Manuela Barroso Parlament Europejski odegrał bezprecedensową rolę. Po raz pierwszy wyraził swoją wolę i potrafił wyegzekwować jej poszanowanie.

Przewodniczący Barroso zrozumiał, że nie otrzyma wystarczająco silnego poparcia politycznego, i wniósł o dodatkowy termin, aby dokonać zmian w proponowanym przez siebie kolegium komisarzy europejskich. 18 listopada Parlament Europejski zatwierdził nową Komisję Barroso.

Przedtem wielu komentatorów uważało przesłuchania komisarzy za zwykłą i bezużyteczną formalność, traktując PE jako "tygrysa" z papieru. Następnie mówiono o "kryzysie instytucjonalnym". Uważam, że przesłuchania nie były tylko formalnością, a przełożenie głosowania w sprawie Komisji Barroso nie wywołało kryzysu. Kryzys występuje w momencie pojawienia się nieprzewidzianej sytuacji, z którą nie wiadomo, jak sobie poradzić. Natomiast sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia, była nowa, lecz całkowicie do przewidzenia. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3403

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament