Egzamin z konsekwencjami
Egzamin z konsekwencjami
RYS. LESZEK OŁDAK
JOSEP BORRELL FONTELLES
W tworzeniu nowej Komisji pod przewodnictwem José Manuela Barroso Parlament Europejski odegrał bezprecedensową rolę. Po raz pierwszy wyraził swoją wolę i potrafił wyegzekwować jej poszanowanie.
Przewodniczący Barroso zrozumiał, że nie otrzyma wystarczająco silnego poparcia politycznego, i wniósł o dodatkowy termin, aby dokonać zmian w proponowanym przez siebie kolegium komisarzy europejskich. 18 listopada Parlament Europejski zatwierdził nową Komisję Barroso.
Przedtem wielu komentatorów uważało przesłuchania komisarzy za zwykłą i bezużyteczną formalność, traktując PE jako "tygrysa" z papieru. Następnie mówiono o "kryzysie instytucjonalnym". Uważam, że przesłuchania nie były tylko formalnością, a przełożenie głosowania w sprawie Komisji Barroso nie wywołało kryzysu. Kryzys występuje w momencie pojawienia się nieprzewidzianej sytuacji, z którą nie wiadomo, jak sobie poradzić. Natomiast sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia, była nowa, lecz całkowicie do przewidzenia. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta