Od przysiółka do pagórka
Dla setki miejscowości rząd ustalił nowe urzędowe nazwy, jedna miejscowość - Olszyna w Sudetach - uzyskała prawa miejskie. W ten sposób liczba miast w Polsce wzrosła do 887. Kilkanaście miejscowości - głównie miasta - rozszerzą nieco swoje granice, więc i liczba mieszkańców im wzrośnie.
Jeszcze przed kilkoma laty zmiany takie zdarzały się nawet kilka razy w roku. Teraz prawo wymaga, aby dokonywać ich odpowiednio wcześniej i by wchodziły w życie z nowym rokiem.
SENTYMENTY I KORZYŚCIPrawa miejskie nadaje się zwykle dużej wsi, ale już o miasteczkowej zabudowie. Najczęściej jednak chodzi o miejscowości, które mają za sobą bogatą tradycję miejską, i które to wspomnienia wspierają starania o prawa miejskie.
Z Olszyną jest nieco inaczej, ale pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1254 r. pod zniekształconą nazwą Olsna. Sławę Olszynie przyniosły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta