Podatek od nieruchomości, rolny czy leśny?
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych (dalej uopol) za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uznaje się co do zasady te grunty, które są w posiadaniu przedsiębiorcy. A więc już samo ustalenie, że przedsiębiorca posiada dany grunt, upoważnia do zastosowania najwyższych stawek podatku od nieruchomości. Nie dotyczy to jednak użytków rolnych lub lasów, wskazanych w ustawach o podatku rolnym i leśnym, które co do zasady podlegają podatkowi rolnemu bądź leśnemu, a nie od nieruchomości. Te mogą być objęte podatkiem od nieruchomości tylko wtedy, gdy są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.
Zajęcia gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej nie należy utożsamiać ze związaniem gruntu z taką działalnością, o którym mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 uopol. Zajęcie to faktyczne wykorzystywanie gruntu do działalności, podczas gdy związanie wynika z domniemania ustawodawcy, że każdy grunt będący w posiadaniu przedsiębiorcy jest z działalnością związany.
Przykład Spółka z o.o. kupiła 10 ha gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta