Otwarta droga do sądu
W postępowaniu administracyjnym prawo do sądu powiązane jest z konkretną podstawą materialnoprawną. Musi istnieć rozstrzygnięcie indywidualne, np. decyzja, podlegające zaskarżeniu.
Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 8 kwietnia 1994 r. (IV SAB 62/93) stwierdził, że akty organu założycielskiego przedsiębiorstwa państwowego (pp) skierowane do tego pp nie mają charakteru decyzji administracyjnych i nie stosuje się do nich przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Stanowisko to zyskało aprobatę w orzecznictwie. Oznacza to zamknięcie drogi postępowania administracyjnego, a tym samym i sądowej kontroli wszelkich tego rodzaju rozstrzygnięć.
Według dzisiejszych normW obecnym stanie prawnym nie jest to zgodne z konstytucją. Uniemożliwienie bowiem skorzystania z prawa do sądu narusza art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 i art. 184 zdanie 1 ustawy zasadniczej (patrz: ramka). A to dlatego, że akty organu założycielskiego pp - mające wpływ na sytuację prawną, ekonomiczną itp. pracowników tego pp, dotyczące niekiedy praw i zasad gwarantowanych konstytucyjnie - nie podlegałyby żadnej kontroli co do ich zgodności nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta