Kiedy małżonek odpowie na starych zasadach
Jednym z naczelnych celów wprowadzenia zmian do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) było ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pozostające w związkach małżeńskich. W tym celu m.in. rozszerzono zakres swobody samodzielnego działania każdego z małżonków, równocześnie ograniczając jednak możliwość żądania przez wierzyciela zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.
Od 20 stycznia 2005 r. (dzień wejścia w życie zmian w k.r.o. oraz kodeksie postępowania cywilnego) wierzyciel, aby móc zaspokoić swoje roszczenia z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład wspólności dłużnika i jego małżonka, musi wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, że dochodzona wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika (nowe brzmienie art. 787 k.p.c.).
Czy to oznacza, że z momentem wejścia w życie nowych przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta