Skończyć z taryfą ulgową
Za rok w szkołach dojdzie do kadrowej rewolucji. Z zawodu odejdzie kilkanaście tysięcy nauczycieli, korzystając z ostatniej szansy uzyskania wcześniejszej emerytury. Na ich miejsce przyjdą nowi. Słowo rewolucja odnosi się jednak tylko do liczb. Jakościowej zmiany nie należy się spodziewać, młodzi nauczyciele będą uczyć po staremu. I mogą mieć w związku z tym poważne kłopoty, bo nie są przygotowani na to, co ich czeka.
Szkoła bardzo zmieniła się w ostatnich latach, w każdym wymiarze, za to w ogóle nie zmieniło się kształcenie nauczycieli. A poprzeczka poszła ostro w górę. Nowa struktura szkolna przyniosła nowe problemy, w gimnazjum głównie wychowawcze, w liceum także programowe. W jednych szkołach nauczyciele nie radzą sobie z rosnącą agresją, w innych z przerastającymi ich kwalifikacje kompetencjami wychowanków. Coraz trudniej o uogólnienia, coraz więcej zależy od człowieka stojącego za katedrą.
Teoria rozeszła się z praktykąWymagania stawiane dziś przed nauczycielami tylko na pozór są takie jak zwykle. W 2005 roku szkoła nie jest już tylko krynicą wiedzy, jest także miejscem, gdzie się terroryzuje słabszych, załatwia porachunki, handluje narkotykami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta