Kursowe rozterki RPP
Najbardziej prawdopodobny ze scenariuszy zawartych w najnowszej projekcji inflacji NBP wskazuje, że w najbliższych trzech latach ustabilizuje się ona na poziomie zbliżonym do celu RPP (2,5 proc.). Wydawałoby się zatem, że nie daje podstaw do zaskakującej dla rynku zmiany nastawienia w polityce monetarnej z restrykcyjnego na łagodne (wskazujące na większe szanse cięć stóp niż podwyżek), z pominięciem etapu pośredniego - nastawienia neutralnego.
Autorzy raportu NBP przyznali jednak, że wyniki projekcji w pewnym sensie zdezaktualizowały się, a inflacja może być niższa, niż można sądzić na jej podstawie. Powodem był nieoczekiwany spadek cen żywności w styczniu (NBP zakładał, że wzrosną one w pierwszym kwartale) oraz dalsze umocnienie złotego pod koniec stycznia i w lutym (modele ekonometryczne NBP wskazywały na jego osłabienie). Czynniki te nie zostały uwzględnione w projekcji: jej przygotowanie trwa kilka tygodni, obejmuje więc informacje dostępne do 21 stycznia br.). Jak wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP, właśnie perspektywa niższej inflacji skłoniła ją do zmiany nastawienia na łagodne, otwierając drogę do rychłej obniżki stóp procentowych.
Ta sytuacja obrazuje, że obecnie głównym problemem banku centralnego jest szybki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta