Pożyteczna energia wybuchu
Nowa generacja elektrod
Pożyteczna energia wybuchu
Zalety materiałów metaloceramicznych znane są od początku lat 60. , kiedy specjaliści od inżynierii materiałowej, poszukując tworzyw o idealnych właściwościach, wpadli na pomysł wzbogacenia metalu specjalną ceramiką. Otrzymano materiały supertwarde, odporne na ścieranie i działanie wysokich temperatur, które znalazły zastosowanie w produkcji elektrod, narzędzi skrawających, elementów reaktorów jądrowych. Stosowana dotychczas metoda ich wytwarzania ma jednak dwie podstawowe wady: jest mało wydajna i kosztowna. Prawdziwym przełomem okazało się wykorzystanie do ich produkcji energii wybuchu.
Metodę taką opracowali naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej. Otrzymane dzięki wykorzystaniu energii wybuchu elektrody do zgrzewania, na osnowie miedzi z dodatkiem tlenku aluminium, charakteryzują się przewodnictwem elektrycznym miedzi i twardością przewyższającą stale. Dzięki temu są praktycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta