Słodko-gorzki smak czekolady
Słodko-gorzki smak czekolady
W ostatnich sześciu latach spożycie czekolady wzrosło u nas pięciokrotnie. Z trzema kg rocznie na statystycznego mieszkańca znaleźliśmy się na dwunastym miejscu na świecie. Z badań rynkowych wynika, że możliwości konsumpcyjne są wykorzystywane zaledwie w połowie. O tym, że lubimy czekoladę i wyroby czekoladowe wiedzą doskonale najwięksi europejscy producenci. Od czterech lat nie żałują pieniędzy na inwestycje, wykupując udziały w istniejących fabrykach lub stawiając nowoczesne wytwórnie słodkości. Protestują przeciwko bardzo wysokim 45-procentowym wwozowym opłatom celnym na wyroby czekoladowe i cukiernicze. Od 1 lipca zapowiadany jest dalszy wzrost ceł na te wyroby i wprowadzenie niewielkiego kontyngentu taryfowego z dotychczasowymi stawkami. Najwięksi krajowi producenci zapowiadają obniżenie cen czekolady.
W 1990 roku słodycze produkowało ponad półtorej setki państwowych i spółdzielczych zakładów oraz kilkadziesiąt rzemieślniczych wytwórni. Koncern Pepsi Co pierwszy wykorzystał możliwość zainwestowania w branżę cukierniczą. W połowie 1991 roku za 24 mln USD wykupił 40 procent akcji spółki Wedel. Po blisko czterech latach Pepsi Co jest już właścicielem 70 procent akcji, które jako jedyne z tej branży są w obrocie giełdowym. Czekolady i wyroby czekoladowe Wedla zdecydowanie przewodzą wśród wyrobów czekoladowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta