Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka partnerska wolnych zawodów

15 maja 1995 | Prawo | AN

Nowa forma w prawie niemieckim

Spółka partnerska wolnych zawodów

Andrzej Nowak, Michael Wendler

Od 1 lipca br. obowiązuje w Niemczech ustawa z 25 lipca 1994 r. o ustanowieniu spółek partnerskich i zmianie innych ustaw (BGBI 1994 I 1744) . Ma ona wypełnić lukę w przepisach dotyczących wspólnego wykonywania praktyki przez przedstawicieli wolnych zawodów.

Nowa forma prawna -- partnerstwo, jest formą pośrednią, zapożyczającą pewne cechy zarówno od spółki cywilnej (GbR) , jak i od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Gmb H) . Jest to forma zbliżona do spółki jawnej (OHG) . Partnerstwo zwane jest często "figurą siostrzaną" OHG. Nowa ustawa często nakazuje stosować do partnerstwa odpowiednio przepisy o OHG.

Partnerstwo, będąc odmianą spółki osobowej, nie jest jednak spółką handlową, gdyż nie może prowadzić działalności handlowej (§ 1. 1 Part GG) . Spółka partnerska nie jest też pomyślana jako jedyna możliwa forma prawna wspólnej działalności przedstawicieli wolnych zawodów. Wybór między partnerstwem a innymi formami spółek należy do partnerów.

Tam, gdzie omawiana ustawa nie przewidziała wprost rozwiązania pewnych kwestii i nie przywołała expressis verbis przepisów innej ustawy, stosuje się do partnerstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 479

Spis treści
Zamów abonament