Syndyk a podatek VAT
Syndyk a podatek VAT
Od wejścia w życie ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 z późn. zm. ) minęło sporo czasu. Sądownictwo gospodarcze nie doczekało się jednak wykładni przepisów, która pozwoliłaby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy syndyk masy upadłościowej powinien płacić podatek VAT dokonując likwidacji majątku upadłego, w szczególności przez sprzedaż ruchomości i nieruchomości.
Problem był poruszany na naradzie sędziów orzekających w sprawach upadłościowych w listopadzie 1993 r. Wtedy też Ministerstwo Sprawiedliwości, ściślej -- Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, obiecywało (po konsultacji z Ministerstwem Finansów) zająć oficjalne stanowisko w tej sprawie.
Praktyka sądowa do dzisiaj nie doczekała się jednak oficjalnego stanowiska resortu, nie ma też oficjalnej wykładni NSA (ostatnia dotyczy opłaty skarbowej) ani wykładni Sądu Najwyższego.
Ostatnio podlegli mi syndycy są przez urzędy skarbowe namawiani do płacenia tego podatku, a sędziego komisarza nazywa się "podżegaczem do popełnienia przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa" (Urząd Skarbowy w Zielonej Górze) ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta