Ukryte przyczyny niepowodzeń
Nowe trendy w zarządzaniu
Ukryte przyczyny niepowodzeń
Jedną z głównych przyczyn nieskuteczności nawet najlepszych logicznie metod zarządzania przedsiębiorstwami jest zaniedbywanie w nich czynników emocjonalnych. W praktyce i teorii zarządzania dominuje bowiem uproszczone myślenie z końca XIX wieku, które nie pasuje do współczesnych warunków kształtowanych przez globalizację życia gospodarczego i szybki postęp technologii -- oświadczył na wykładzie dla menedżerów najwyższych szczebli, wygłoszonym w Szwajcarii, Ian I. Mitroff, profesor uniwersytetu kalifornijskiego.
Zmiany ilościowe
Badania wykazują, że prawie rok po restrukturyzacji liczne przedsiębiorstwa nie uzyskują lepszych wyników niż przedtem, a często mają do czynienia z pogarszaniem się sytuacji. Zdaniem profesora -- wynika to z trzech zasadniczych przyczyn:
-- Nastroje załogi są niedobre po dokonanych zwolnieniach. Większość załogi boi się własnego zwolnienia przy następnej reorganizacji. Po restrukturyzacji występuje też często przeciążenie pracą, co zwiększa stres. W sumie, czynniki te hamują efektywność i wolę zdobywania osiągnięć, co rzutuje na wyniki całego przedsiębiorstwa.
-- Restrukturyzacje często nie przynoszą obniżenia kosztów. Zwolnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta