W świetle ustaleń GATT i WTO
Bariery swobodnego obrotu towarowego z zagranicą
W świetle ustaleń GATT i WTO
Wiesław Czyżowicz, Tomasz Lisowski
Polska jako członek wspólnoty międzynarodowej jest aktywnym uczestnikiem rynku światowego. Wswej polityce gospodarczej stara się nie tylko chronić podstawowe interesy narodowe, ale i promować towary na rynki partnerów. Musi przy tym brać pod uwagę nie tylko reguły i normy wynikające z układów międzynarodowych, ale i pewne zwyczaje panujące w międzynarodowych stosunkach gospodarczych, także te, które zmierzają do partnerskiego traktowania się podmiotów.
To właśnie z tych tradycji i regulacji międzynarodowych wykształciło się wiele norm, które najpełniej odzwierciedlają postanowienia GATT (Układ Powszechny o Taryfach Celnych i Handlu) , a obecnie WTO (Światowa Organizacja Handlowa) .
Do fundamentalnych należą zasada wolności handlu, zasada największego uprzywilejowania i niedyskryminacji. Formułując te zasady obydwie organizacje nie miały na celu całkowitego wyeliminowania barier i ograniczeń, jakie występują lub mogą występować w handlu międzynarodowym, chciały im natomiast nadać jasny, czytelny i zrozumiały dla partnerów, cywilizowany i maksymalnie zawężony charakter.
Bariery te można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
1) o charakterze fiskalnym (cła, inne opłaty celne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta