Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie "Siłaczki"

16 maja 1995 | Kraj | PA

Dzieci rodzą się. Mamy je wszystkie spisane, nawet te jeszcze nie narodzone. A jeśli chodzi o polskie przedszkole, to obserwujemy tendencję wzrostową. Więc szkoła powinna być.

Dwie "Siłaczki"

Piotr Adamowicz

-- Trwaj szkoło moja na tym pasiónku. Trwaj niby żołnierz na posterunku. By jak szumiały -- niech szumią buki. I jak mówiły -- niech mówią wnuki -- taki wiersz wisi na korytarzu polskiej szkoły w czeskim Bukowcu.

Malowniczo położona podbeskidzka wieś, wktórej 40 proc. mieszkańców to Polacy, leży na wschodnim krańcu Zaolzia, w powiecie frydecko-misteckim. Poprzez góry sąsiaduje z Istebną. Dyrektor Wanda Walkowa uczy w polskich szkołach od 36 lat.

W Lutyni Dolnej, znajdującej się na zachodzie czeskiego Śląska Cieszyńskiego, mieszka znacznie mniej Polaków. Według oficjalnych statystyk 7, 8 procent. Alicja Berki pochodzi ze Starachowic. Przebywając w Bułgarii poznała przyszłego męża, Węgra ze Słowacji. Razem zamieszkali w Boguminie. Początkowo uczyła języka polskiego i geografii, kilka lat temu wygrała konkurs na dyrektora lutyńskiej szkoły.

Obie szkoły zostały założone przez tutejszych Polaków jeszcze przed I wojną światową. Kiedyś były własnością Macierzy Szkolnej, w latach czterdziestych zostały przejęte przez gminy, które obecnie współfinansują ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 480

Spis treści
Zamów abonament