Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hydrożele

16 maja 1995 | Nauka i Technika | KF

Hydrożele

Rozmowa z prof. Januszem M. Rosiakiem z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej

Hydrożele robią karierę w przemyśle kosmetycznym, w zastosowaniach biomedycznych i w technice. Głównie na świecie. W Polsce produkowane są według oryginalnej technologii tylko opatrunki hydrożelowe.

Technologię sporządzania opatrunków hydrożelowych opracowaliśmy w Politechnice Łódzkiej i zgłosiliśmy do opatentowania w 1986 r. Jest to kompozycja polimerów naturalnych, takich jak agar, z polimerami syntetycznymi, np. poliwinylopirolidonem. W sumie stałych części w składzie opatrunku jest ok. 8 proc. Ponad 90 proc. stanowi woda. Nasza technologia chroniona jest patentami w Stanach Zjednoczonych i w kilku innych krajach, tj. w Niemczech i w Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. W Polsce powinno się zużywać rocznie ok. 2 mln takich opatrunków, licząc tylko przypadki poparzeń. Produkcja jest jednak dużo skromniejsza. Nie poprzestaliśmy tylko na hydrożelowych opatrunkach. W instytucie prowadzimy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 480

Spis treści
Zamów abonament