Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Anatomia tuczu

19 maja 1995 | Ekonomia | IT

Produkcja stłuszczonych wątrób kaczych i gęsich

Anatomia tuczu

Polska produkuje rocznie 220 ton kaczych i 30 ton gęsich wątrób stłuszczonych. Zajmują się tym trzy zakłady -- Befrapol SA w Obronikach Wielkopolskich, w Ostrzeszowie -- Drop SA z Ostrowa Wlkp. oraz w Borowcu -- PPH Polpex, także z Ostrowa Wlkp. Całość produkcji jest eksportowana do Francji. Wartość eksportu wyniosła w ub. r. 10 mln USD. Wyłącznie z produkcji tuczu kaczek i gęsi na stłuszczone wątroby utrzymuje się w Polsce około 5000 rodzin pracowników zakładów, hodowców i tuczarzy.

Największymi w świecie producentami stłuszczonych wątrób są: Francja -- 8000 ton w 1993 roku; Węgry -- 1200 t; Bułgaria -- 380 t. Gęsi i kaczki tuczy się także w Izraelu (240 t) , Belgii (45 t) , na Litwie (8 t) i Madagaskarze (12 t) .

Alternatywa

Po wydzieleniu z Poznańskich Zakładów Drobiarskich w 1992 roku, zakłady w Obornikach przekształciły się w Befrapol, akcyjną spółkę pracowniczą, która przejęła przedsiębiorstwo w 10-letni leasing. Zakład zatrudnia 180 osób, a w sezonie -- 250. W ub. roku obroty wyniosły 16 mln zł (160 mld zł) , a zysk brutto -- 460 000 zł (4, 6 mld zł) .

-- Dla nas nie ma alternatywy -- powiedział "Rz" Jan Baszczyński, prezes zarządu Befrapolu SA. -- Albo produkujemy wątroby, albo bankrutujemy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 483

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament