Jaruzelski pyta: czy można równocześnie być oskarżonym o zdradę państwa i jego obronę
W związku zrewizją nadzwyczajną w sprawie Kuklińskiego
Jaruzelski pyta: czy można równocześnie być oskarżonym o zdradę państwa i jego obronę
W "Rzeczpospolitej" z 7 kwietnia br. opublikowaliśmy w całości treść rewizji nadwyczajnej wniesionej na korzyść płk. Ryszarda Kuklińskiego przez pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. W związku z tym Wojciech Jaruzelski zwrócił się do redakcji z prośbą o opublikowanie listu-- oświadczenia, który skierował do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Oto ten list.
"W związku z trwającym postępowaniem w sprawie odpowiedzialności tzw. autorów stanu wojennego zwracam się z wnioskiem, ażeby Komisja zechciała wziąć pod uwagę opinie, jakie Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zawarł w uzasadnieniu rewizji nadzwyczajnej, dotyczącej Ryszarda Kuklińskiego (tekst "Rzeczpospolita" z 7 kwietnia 1995 r. ).
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego stwierdza: "(. .. ) należy rozważyć, czy w sytuacji R. Kuklińskiego, która umożliwiła mu wgląd w największe tajemnice łączące poszczególne kraje Układu Warszawskiego (. .. ) nie należy jego działania tłumaczyć w płaszczyźnie kontratypu określonego w art. 23 k. k. , tj. w stanie wyższej konieczności".
Zbędna jest licytacja, kto miał większy "wgląd w największe tajemnice (. .. )". Niewątpliwie jednak wiedza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta