Informacje
Informacje
Wielokrotnie powtarzałem, że trzy, a nawet cztery miesiące to okres zbyt krótki, by na jego podstawie można było formułować bardzo kategoryczne sądy co do przewidywanych wyników wykonania budżetu w całym roku. Nie oznacza to jednak, że analiza przebiegu realizacji dochodów i wydatków budżetowych wpierwszej części roku jest zbędna. Wręcz przeciwnie, jest ona ważniejsza niż w końcowych miesiącach roku, gdy możemy już tylko kibicować budżetowi, nie mając większych możliwości wpływu na bieg wypadków.
Ważne decyzje dotyczące spraw budżetowych zwykle nie dają natychmiastowych skutków. Jeśli więc pojawiają się sygnały świadczące o tym, że zgodne z ustawą budżetową wykonanie budżetupaństwa może być zagrożone, to przeciwdziałać trzeba szybko. A co jeszcze ważniejsze -- należy wystrzegać się działań, decyzji, a nawet nieostrożnych wypowiedzi, które mogłyby rysujące się problemy zaostrzyć.
Rośnie niebezpieczeństwo zakłóceń
Analiza wyników wykonania budżetu państwa za pierwsze trzy miesiące 1995 r. i dostępne, bardzo jeszcze fragmentaryczne dane za kwiecień wskazują już dość wyraźnie na prawdopodobieństwo wystąpienia w dalszej części roku poważnych trudności w wykonaniu tegorocznej ustawy budżetowej i w wypełnieniu dodatkowych zobowiązań, które rząd -- sądzę, że zupełnie niepotrzebnie --wziął na siebie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta