Akademicy i raperzy
Wśród pisarzy szwajcarskich są tacy, którzy tak bardzo czują się związani z kulturą sąsiedniego państwa, że mieszkają w jego stolicy (piszący po niemiecku Paul Nizon w Paryżu). Są też - zauważmy - inni, co uciekają jeszcze dalej, by z dystansu obserwować swój kraj (Martin Suter, którego powieść "Small World" ukaże się niebawem po polsku, mieszka na przemian w Hiszpanii i w Gwatemali). Do tego dodać trzeba fenomen bardzo znaczącego udziału przybyszów z zewnątrz - obecnie cudzoziemcem jest już co piąty mieszkaniec Szwajcarii. Przybywa pisarzy szwajcarskich, którzy urodzili się w innym kraju i wychowali w innej kulturze.
Skład oficjalnej delegacji pisarzy jakiegoś kraju jest zawsze wypadkową wielu czynników. W przypadku szwajcarskiej obecności na targach książki w Warszawie trzeba było uwzględnić przede wszystkim wielość języków. W rezultacie doborową grupę tworzy ośmioro pisarzy: Sylviane Dupuis, Zsuzsanna Gahse, Jürg Halter, Hugo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta