Europejska tragedia
Australijski historyk Stephen G. Wheatcroft pyta "Jak pojmujemy represję i masowe zabijanie? Czy w ogóle powinniśmy starać się je zrozumieć? Czy to prawda, że zrozumieć znaczy usprawiedliwić? Kto kiedykolwiek odważy się powiedzieć, że rozumie masowe mordy?"
Były różne oblicza tragedii II wojny światowej. Jak w każdej wojnie ginęli w niej lub cierpieli żołnierze, choć nigdy przedtem, nawet podczas I wojny światowej, nie ginęli tak masowo, i to nie tylko w walce. Ginęła i cierpiała wciągnięta w wir działań militarnych ludność cywilna, także daleko za frontem. Doprowadziły do tego z jednej strony zdobycze techniki wojennej, z drugiej strony - koncepcje wojny totalnej. Ginęła ludność cywilna na obszarach zajmowanych czy okupowanych, zwłaszcza wtedy, gdy koncepcje wojny totalnej łączono z zasadą odpowiedzialności zbiorowej. Szczególne miejsce zajęła w europejskiej tragedii zagłada ludności żydowskiej, tym razem w rezultacie łączenia koncepcji wojny totalnej z ideami rasistowskimi. Podczas wojny i po wojnie miliony ludzi zmuszono do porzucenia ojczyzny i rodzin, wykonywania niewolniczej pracy. Inne miliony ludzi wygnano z ich miast i wsi, traciły one dorobek całego życia, a czasami i samo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta