Pamięć powinna przetrwać
-- Ten projekt jest jak papierek lakmusowy, sprawdzający stosunki polsko-żydowskie, polsko-niemieckie, niemiecko-żydowskie i żydowsko-żydowskie -- stwierdza Grażyna Pawlak, inicjatorka projektu zbudowania w Warszawie muzeum historii Żydów w Polsce.
Pamięć powinna przetrwać
Beata Modrzejewska
W 2000 roku pierwsi zwiedzający obejrzą wystawę w muzeum historii Żydów w Polsce. Tak zakłada harmonogram budowy muzeum. Koszt budowy: 66 milionów dolarów. Na razie jest plac, na którym stanie muzeum, i pomysł stworzenia miejsca, w którym przypomniano by o kulturze, religii i życiu Żydów na ziemiach polskich, miejsca, które byłoby przeciwwagą dla niezliczonych świadectw mordu dokonanego na narodzie żydowskim, miejsca, które byłoby wspomnieniem nie śmierci, lecz życia.
Prezydent Warszawy Marcin Święcicki uważa, że takie muzeum powinno powstać. -- Goście ze świata oglądając pamiątki po wielowiekowej obecności Żydów w Polsce widzą holocaust. Trzeba pokazać życie religijne, kulturalne Żydów polskich, żeby Polska nie wydawała się tylko cmentarzem -- uważa Święcicki, który przekazał plac pod budowę muzeum: 1, 3 hektara ze skweru, na którym stoi pomnik Bohaterów Getta.
Grażyna Pawlak, dyrektor Stowarzyszenia "Żydowski Instytut Historyczny w Polsce", główna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta