Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawa człowieka w projekcie konstytucji

23 maja 1995 | Prawo | MP

Prawa człowieka w projekcie konstytucji

Marek Piechowiak

Zaaprobowane przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego zasady, fundamentalne dla porządku prawnego, wskazują na przyjęcie perspektywy kolektywistycznej, w której -- mówiąc skrótowo -- to nie państwo jest dla jednostki, lecz jednostka dla państwa. Jest to potencjalne zagrożenie podstawowych praw i wolności.

Komisja ustaliła tekst dwóch rozdziałów projektu konstytucji: pierwszy wskazuje zasady ustroju, drugi dotyczy praw, wolności i obowiązków człowieka i obywatela. Pozwala to na próbę refleksji nad przyjętą w projekcie koncepcją praw człowieka, zwłaszcza sposobem określenia miejsca jednostki w państwie.

Spójrzmy na to zagadnienie z punktu widzenia koncepcji praw człowieka, która legła u podstaw powojennej międzynarodowej ochrony podstawowych praw i wolności. Jej zasadnicze elementy wyznaczyła Powszechna Deklaracja Praw Człowieka oraz Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka. Nie chodzi przy tym o porównywanie standardów przyjętych w prawie międzynarodowym ze standardami w projekcie konstytucji lecz o ocenę projektu konstytucji na tle przyjętej w międzynarodowym prawie koncepcji praw człowieka oraz wynikających z tego postulatów pod adresem państwa respektującego prawa człowieka.

Dla tego problemu najważniejsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 486

Spis treści
Zamów abonament