Prawa człowieka w projekcie konstytucji
Prawa człowieka w projekcie konstytucji
Marek Piechowiak
Zaaprobowane przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego zasady, fundamentalne dla porządku prawnego, wskazują na przyjęcie perspektywy kolektywistycznej, w której -- mówiąc skrótowo -- to nie państwo jest dla jednostki, lecz jednostka dla państwa. Jest to potencjalne zagrożenie podstawowych praw i wolności.
Komisja ustaliła tekst dwóch rozdziałów projektu konstytucji: pierwszy wskazuje zasady ustroju, drugi dotyczy praw, wolności i obowiązków człowieka i obywatela. Pozwala to na próbę refleksji nad przyjętą w projekcie koncepcją praw człowieka, zwłaszcza sposobem określenia miejsca jednostki w państwie.
Spójrzmy na to zagadnienie z punktu widzenia koncepcji praw człowieka, która legła u podstaw powojennej międzynarodowej ochrony podstawowych praw i wolności. Jej zasadnicze elementy wyznaczyła Powszechna Deklaracja Praw Człowieka oraz Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka. Nie chodzi przy tym o porównywanie standardów przyjętych w prawie międzynarodowym ze standardami w projekcie konstytucji lecz o ocenę projektu konstytucji na tle przyjętej w międzynarodowym prawie koncepcji praw człowieka oraz wynikających z tego postulatów pod adresem państwa respektującego prawa człowieka.
Dla tego problemu najważniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta