Pokój w Europie --nieprawdopodobna wizja?
Pokój w Europie --nieprawdopodobna wizja?
Rozmowa z profesorem Wilhelmem Agrellem ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund
Idea jedności europejskiej w ramach struktury Unii Europejskiej oznacza nie tylko stworzenie wspólnego rynku gospodarczego, ale także pokoju na kontynencie. Jego zapewnienie nie wydaje się jednak prawdopodobne -- pisze w swojej książce "Neutralność -- aż do odwołania" prof. Wilhelm Agrell pracownik naukowy Instytutu Badań Politycznych szwedzkiego uniwersytetu w Lund. Wymaga to bowiem objęcia strukturami europejskimi krajów historycznego Cordon Sanitaire, strefy buforowej oddzielającej Rosję od zasadniczej części kontynentu. Owocem, jaki przyniosły lata 90. , jest m. in. przyłączenie się do Unii dwóch krajów europejskich wysuniętych na północny wschód: Finlandii i Szwecji. Oznacza to przełom w prowadzonej przez nie polityce zagranicznej. Powstały jednak w latach 90. nowy europejski Cordon Sanitaire zastraszająco przypomina Europę lat 30. -- sądzi Agrell.
Jednym z silnych argumentów za przyłączeniem się Szwecji do Unii Europejskiej była perspektywa pokoju w Europie jako rezultatu zjednoczenia. Pan stara się obalić tę teorię.
Teoria ta jest bardzo ponętna. Z dwóch powodów można być jednak wobec niej dość sceptycznym.
Po pierwsze, w jakim stopniu można liczyć na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta