Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

23 maja 1995 | Prawo | AD

Informacje

System ocen oddziaływania na środowisko pełni istotną rolę w realizacji uchwały Sejmu z 10 maja 1991 r. "Polityka ekologiczna państwa". Jej założeniem jest stosowanie zasad ekorozwoju jako podstawy formułowania polityki społeczno-ekonomicznej Polski.

Ustawa z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym, określając "zakres oraz sposoby postępowania w sprawach przeznaczania terenów na określone cele i ustalania zasad ich zagospodarowania", przyjęła "ekorozwój jako podstawę tych działań". Jest to pierwszy przepis prawny tak wysokiej rangi określający trwały, zrównoważony rozwój (ekorozwój) jako podstawę i wytyczną działalności państwa, tym razem w sferze tworzenia ładu przestrzennego.

Na system ocen oddziaływania na środowisko składają się prognozy wpływu ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na środowisko ("Wpływ ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na środowisko przyrodnicze", "Rzeczpospolita" z 4 kwietnia 1995 r. ) oraz oceny oddziaływania nań inwestycji i istniejących obiektów budowlanych. Ten artykuł poświęcony jest właśnie tej drugiej kwestii.

Udoskonalany system

System ocen funkcjonujący w Polsce od 1980 r. podlegał i podlega stałemu doskonaleniu. Obecnie, głównie w związku z ustawą z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 486

Spis treści
Zamów abonament