Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć z laboratorium

23 maja 1995 | Nauka i Technika | ZW

Czerwona rtęć albo czerwona biegunka

Śmierć z laboratorium

Kolejny wybuch epidemii czerwonej biegunki w Afryce Środkowej przypomniał, jak dużym zagrożeniem dla ludzi są nowe odmiany wirusów. Ich wylęgarnią są głównie dżungle i jaskinie, ale sporo nowych "zabójczych zarazków" wciąż powstaje wwojskowych laboratoriach badawczych. Podobno w ich posiadanie łatwo mogą wejść organizacje terrorystyczne. Co więcej, znowu pojawiły głosy specjalistów, że zagadkowa "czerwona rtęć" jednak istnieje i może posłużyć do uzyskania bomby neutronowej wielkości piłki do baseballa!

Upadek "muru berlińskiego" wcale nie doprowadził do zastopowania badań nad bronią biologiczną. Nadal jest ona opracowywana przez naukowców największych mocarstw, jak też innych krajów zainteresowanych jej wykorzystaniem. Z informacji, publikowanych przez wywiad brytyjski i amerykański, wynika, że co najmniej 10 krajów finansuje obecnie takie badania. Jedynie Stany Zjednoczone przeznaczają na to o połowę więcej środków niż podczas zimnej wojny.

Prowadzone są badania nie tylko nad wąglikiem, zarazkami tyfusu czy żółtej febry, ale i nad wirusem Ebola, wirusem Marburg, a także wirusem Lassa, które w ostatnich latach pojawiły się w Afryce i Ameryce Południowej. Dwa pierwsze drobnoustroje powodują u swych ofiar m....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 486

Spis treści
Zamów abonament