Więcej możliwości
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji
Więcej możliwości
Najbardziej spektakularną zmianą, wprowadzoną w przekształceniach własnościowych, jeżeli wejdzie w życie ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji w kształcie, w jakim zatwierdził ją rząd, będą bezpłatne akcje dla pracownikow i rolników oraz plantatorów (w przypadku przedsiębiorstw rolno-spożywczych) . Nowa ustawa wprowadziłaby jednak dalej idące zmiany, które mają na celu unowocześnienie trybu przeprowadzania zmiany właściciela państwowego na prywatnego. Ustawa pochodzi z 13 lipca 1990 r. i jej jednyna zmiana, polegająca na rozszerzeniu jej działania także na jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, a nie tylko przedsiębiorstwa państwowe, była wlistopadzie tego samego roku. Dla porównania -- prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, niemal rok młodsze od ustawy prywatyzacyjnej (z 22 marca 1991 roku) było już dwukrotnie poważnie nowelizowane (nie licząc mniejszych zmian) , a obecnie przygotowywana jest jego kolejna wersja.
Kto komercjalizuje
W projekcie nowej ustawy znajduje się o ddzielny rozdział okomercjalizacji, która jest traktowana jako etap wstępny do prywatyzacji, a nie --cel sam w sobie. Stwierdza się w nim, że komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego może dokonać minister przekształceń własnościowych: z własnej inicjatywy (w porozumieniu z organem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta