Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieje niechlujstwa

25 maja 1995 | Nauka i Technika | KK

Dzieje niechlujstwa

Georges Vigarello jest historykiem, profesorem uniwersytetu Paris V, wykładowcą w paryskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych. Napisał dwie znakomite książki, jedna nosi tytuł "Czyste i brudne", druga "Zdrowe i niezdrowe". Obie razem stanowią kapital -ny wykład dziejów naszej cywilizacji widzianej pod kątem higieny.

Każda cywilizacja uważa się za schludną. Pod tym względem cywilizacja grecka, a zwłaszcza rzymska, osiągnęły niemal ideał, w każdym razie w ówczesnych warunkach technicznych; w imperium rzymskim budowano akwedukty i łazienki wykładane kafelkami, kąpieli zażywano nawet kilka razy dziennie, nie tolerowano brudnych niewolników.

Politycznemu rozpadowi imperium rzymskiego towarzyszyła zapaść cywilizacyjna, a tym samym także higieniczna. Głębokie średniowiecze startowało pod tym względem właściwie od zera. Standardy czystości wyznaczały wówczas klasztory i obowiązujące w nich reguły, te zaś stanowiły wyraźnie: należy myć ręce i twarz, ewentualnie nogi, reszty nie należy tykać. Średniowieczne reguły czystości zawarte są w pieśniach i poematach rycerskich: Bohater myje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 488

Spis treści
Zamów abonament