Poborowi w sądzie
Od pięciu lat mogą się skarżyć
Poborowi w sądzie
Danuta Frey
W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad kolejną wersją projektu ustawy o obowiązku wojskowym i powinnościach obronnych. Na razie sprawy z tego zakresu rozstrzygane są w NSA według ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP, nowelizowanej aż dwadzieścia razy (jednolity tekst: Dz. U. nr 4 z 20 stycznia 1992 r. , poz. 16) . Sędzia Stefan Cebulski z Ośrodka Zamiejscowego NSA w Katowicach, który dokonał analizy 364 wyroków sądu administracyjnego w sprawach wojskowych, wymienia wiele związanych z tym problemów (Orzecznictwo NSA w sprawach z zakresu powszechnego obowiązku wojskowego RP, Wydawnictwo NSA, 1995) .
Powszechnemu obowiązkowi obrony podlegają wszyscy obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do jego wykonywania -- mówi ustawa z 1967 r. Decyzje w sprawach wojskowych można jednak skarżyć do NSA dopiero od 1990 r.
Słuchawki nie wystarczą
Stosunkowo dużo skarg dotyczy orzeczeń wojskowych komisji lekarskich. Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji poświęconej kompleksowej ochronie zdrowia Polaków, która odbyła się w grudniu ub. r. z inspiracji Komitetu Ekologii Człowieka PAN, doszli do wniosku, że ogólny stan zdrowia dorosłych mężczyzn w Polsce jest gorszy niż tuż po wojnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta