Lepiej mieć te numery
Przedsiębiorcy działający w branży wydawniczej, sprzedawcy prasy itp. wcześniej czy później zetkną się ze skrótami ISSN i ISBN. Oba służą do oznaczania naszych codziennych lektur - gazet, broszur, książek, czasopism.
Różnica między nimi jest przede wszystkim taka, że ISSN dotyczy wydawnictw ciągłych (gazet, czasopism itp.), a ISBN - zwartych (książek).
Co to takiegoISSN to skrót od angielskich słów International Standard Serial Number. Na polski słowa te tłumaczone są jako międzynarodowy znormalizowany numer wydawnictw ciągłych. ISSN to ośmiocyfrowa liczba identyfikująca publikacje periodyczne.
Jeśli wierzyć informacjom zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej systemu (www.issn.org), w tej chwili jest ich już na świecie ponad milion. System działa za pośrednictwem 77 ośrodków krajowych, a koordynowany jest przez zlokalizowany w Paryżu ośrodek międzynarodowy.
Z kolei ISBN to skrót od angielskich słów International Standard Book Number. Przyjęło się, że po polsku nazwie tej odpowiadają słowa: międzynarodowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta