Kiedy i za co odpowiada sprzedający
Sprzedawca musi wymienić nawet pełnowartościowy towar, jeżeli nie ma on właściwości określonych w umowie.
Przy sprzedaży konsumenckiej stosuje się instytucję niezgodności towaru z umową. Zastąpiła ona rękojmię.
Rękojmi nie stosuje się do sprzedaży konsumenckiej od 1 stycznia 2003 r. Zrezygnowano więc z rękojmi i pojęcia wady na rzecz niezgodności z umową. Rękojmia istnieje w Polsce nadal, ale ma zastosowanie tylko przy sprzedaży nieruchomości oraz w relacjach między przedsiębiorcami.
Zrezygnowano też z kodeksowego uregulowania gwarancji jakości w sytuacji, gdy kupujący konsument otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny (art. 577 i następne kodeksu cywilnego). Nadal można jednak na zasadzie swobody umów stosować gwarancję, pod warunkiem że jest bezpłatna.
Rzeczy na własny użytekPojęcie niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową wprowadziła ustawa z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (DzU z 2002 r. nr 141, poz. 1176).
Niezgodność towaru z umową ma zastosowanie do sprzedaży konsumenckiej, tzn. dokonywanej przez przedsiębiorcę sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta