Prawo do odliczenia VAT
Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT jest źródłem nieustannych kontrowersji. Tym razem chodzi o prawo do odliczenia podatku przy nabyciu towarów wydanych nieodpłatnie, gdy wydanie to nie podlega opodatkowaniu. Pojawiły się sugestie, np. w broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów, że w takiej sytuacji odliczenie podatku naliczonego (dalej: odliczenie) nie przysługuje. Pogląd ten wydaje się pozbawiony dostatecznych podstaw prawnych.
Przed i po nowelizacjiZgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (dalej podawane przepisy dotyczą tej ustawy) opodatkowaniu podlega "przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: (...) 2) wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny", o ile podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia.
Art. 7 ust. 3 mówi natomiast, że "przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta