Pracownik musi się zgodzić na podwyżkę pensji
Jeśli pracodawca pogarsza warunki płacowe, to ma obowiązek poinformować o tym pracownika na piśmie i ten się na nie godzi (lub nie). Jeśli je przyjmuje, to podpisuje tzw. porozumienie zmieniające. Jeśli jednak takiej akceptacji dla zmian nie ma, wtedy pracodawca wręcza mu wypowiedzenie zmieniające (art. 42 k.p.). Ten może przyjąć nowe warunki lub je odrzucić. Ma na to czas do połowy okresu wypowiedzenia. Wówczas wypowiedzenie zmieniające przekształca się w definitywne, a pracownik kończy zatrudnienie w firmie, bo umowa o pracę rozwiązuje się.
Pracodawca wieNatomiast przy podwyżce pensji aż takich rygorów nie stosowano. Tak przynajmniej było do niedawna, bo zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 21 października 2003 r. (I PK 512/2002) "zmiana warunków wynagradzania na korzyść pracownika, polegająca na przyznaniu mu wyższego wynagrodzenia, wymaga dla swej skuteczności jego wyraźnej lub dorozumianej zgody".
Nie oznacza to jednak, że musi podpisywać się na piśmie w sprawie podwyżki wynagrodzenia. Wystarczy, że na podstawie określonych działań czy zachowań pracodawca wie, że pracownik przyjął lub odrzucił jego ofertę. Przykładowo zatrudniony podjął pracę na wyznaczonym stanowisku lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta