Miarkowanie kar umiarkowanie potrzebne
Mają się zmienić przepisy kodeksu cywilnego o maksymalnej wysokości odsetek za opóźnienie. Może powstać poważny wyłom w fundamentalnej przecież dla prawa cywilnego zasadzie swobody umów i jako taki powinien być rozpatrywany szczególnie ostrożnie.
Podobnie, mając na uwadze zasadę swobody umów oraz pewności obrotu prawnego, trzeba by pochylić się raz jeszcze nad przepisami regulującymi karę umowną, a dokładnie nad przepisem art. 484 § 2 przyznającym sądom prawo miarkowania kar umownych, gdy są rażąco wygórowane.
Naruszenie zasady równościNowoczesne przepisy prawa cywilnego na obszarze całej Europy wyodrębniają kategorie obrotu konsumenckiego ze względu na szczególną ochronę konsumenta w relacjach z przedsiębiorcami. Wydaje się, że w granicach tej ochrony mieści się upoważnienie dla sądu do miarkowania kar umownych nałożonych na konsumenta w rażąco wygórowanej wysokości.
Obrót profesjonalny, tj. z udziałem przedsiębiorców, wymaga zupełnie innego podejścia. W tej sferze nie można odejść od podstawowego założenia, iż podmioty stosunku cywilnoprawnego są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta