Trzeba wliczyć szkołę
Aby uwzględnić szkołę, pracownik musi ją ukończyć, a pracodawcy dostarczyć świadectwo lub dyplom.
Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, wlicza się okres nauki. Zgodnie z art. 155 § 1 k.p. jego długość wiąże się z rodzajem ukończonej szkoły. Uwzględnia się więc tyle lat, ile trwał przewidziany programem nauczania czas edukacji.
Z dyplomem i świadectwemUkończenie danego typu szkoły trzeba udokumentować świadectwem lub dyplomem szkoły. Zatem student, który uzyskał tylko absolutorium (nie ma dyplomu ukończenia uczelni), nie może ubiegać się o to, aby pracodawca uwzględnił w jego stażu urlopowym 8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej. Działowi kadr musi przedstawić dokument poświadczający zakończenie edukacji.
Art. 149 ust. 1 ustawy z 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (DzU nr 65, poz. 385 ze zm.) stanowi, że absolwent uczelni otrzymuje dyplom ukończenia studiów na określonym kierunku. On więc potwierdza koniec nauki w szkole wyższej.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 24 stycznia 2001 r. (III AUa 1410/00) za datę ukończenia nauki na wyższej uczelni przyjmuje się dzień odebrania dyplomu ukończenia studiów, a nie dzień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta