Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Kwestia książąt" i NKWD

02 czerwca 1995 | Plus Minus | JJ

"Kwestia książąt" i NKWD

Jerzy Jaruzelski

Tekst Stanisława Cat- Mackiewicza o Eustachym Sapieże nie był dotąd publikowany. Napisał go w 1963 r. , bezpośrednio po otrzymaniu wiadomości o jego śmierci, do "Kierunków", ale cenzura artykułu nie puściła. Pozwolono wtedy jedynie na jednoszpaltowy nekrolog.

Publikowaną poniżej, trochę uzupełnioną wersję, próbował Cat dostarczyć Giedroyciowi, lecz przesyłki pocztowe na kamuflowane adresy paryskie, jakoś nie mogły dotrzeć do "Kultury" (rok później przez parę miesięcy, z pełnym powodzeniem zaopatrywał "Kulturę" w korespondencje o życiu i stosunkach w PRL, lecz pewnie tylko dlatego, że w UB uznano, że może warto działalności Gastona de Cerizay, jednak się przyjrzeć i odpowiedni materiał zgromadzić) .

W czerwcu 1964 roku dał więc tekst synowi Eustachego Sapiehy (również Eustachemu) , który go odwiedził w domu na Jezuickiej po przyjeździe z Nairobi (Eustachy Sapieha junior prowadzi tam firmę Sapieha Tours and Safaris Ltd) . Na anonimowym maszynopisie autor dopisał ręką "Mackiewicz-Cat" i oświadczył Eustachemu Sapieże juniorowi, że jeśli zechce może to swobodnie opublikować na Zachodzie, bo on "wcale, ich tutaj, się nie boi".

Był to akurat okres dość nasilonych represji po "Liście 34". Mackiewicz, faktyczny inicjator...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 495

Spis treści
Zamów abonament