Możesz kwestionować
Jeden z naszych czytelników spisał umowę z pośrednikiem, który - jak się później okazało - pracował bez wymaganej prawem licencji. Czytelnik postanowił więc umowę zerwać. Agent oświadczył mu wtedy, że zapisy zawarte w umowie (chodziło głównie o wypłatę prowizji w sytuacji, gdy klient sprzeda mieszkanie bez udziału pośrednika) i tak są wiążące. Czy rzeczywiście?
O interpretację przepisów poprosiliśmy ekspertów z Departamentu Regulacji Rynku Nieruchomości Ministerstwa Infrastruktury.
- Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest umową cywilnoprawną, zatem podlega kontroli w zakresie zgodności z ogólnymi zasadami prawa cywilnego. Wiąże strony dopóki nie zostanie przez nie rozwiązana lub wzruszona w postępowaniu przed sądem powszechnym. W opisanej sytuacji, w celu wzruszenia umowy o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, można rozważyć zastosowanie art. 58 k.c., i na jego podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta