Nie konstytucję trzeba zmienić, lecz sposób myślenia
Marek Safjan: Nie zgadzam się z tą opinią. Uważam, że w Polsce źródłem problemów jest niedostatek kultury prawnej i politycznej. Konstytucja jest aktem kompromisu i ma pewne mankamenty, ale z perspektywy ośmiu lat orzekania w Trybunale Konstytucyjnym według o jej regulacji mam podstawy twierdzić, że sprawdziła się w najważniejszych swoich funkcjach.
Co to znaczy: sprawdziła się?Odmiennie niż część obecnych jej krytyków uważam, że bardzo dobrze określa to, co dziś najistotniejsze dla systemu wartości państwa prawnego: bezwzględną ochronę godności człowieka i respektowanie praw podstawowych jednostki. Bo to ona wprowadza katalog praw podstawowych. A te prawa, z czego może nie każdy zdaje sobie sprawę, to m.in. po raz pierwszy sformułowane w ustawie zasadniczej prawo do sądu, prawo do ochrony życia prywatnego, dostępu do informacji etc. Prawa socjalne i ekonomiczne obywatela nie są mocną stroną konstytucji, ale nawet z nich udało się wywieść wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta