Mąż za żonę, żona za męża
System prawny często postrzega się błędnie jako unię niezależnych księstw. W efekcie kwestionuje się możliwość działania jednego małżonka w imieniu drugiego, bez osobnego pisemnego upoważnienia.
Kluczowy w tej kwestii jest art. 29 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k. r. o.):
"W razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Względem osób trzecich sprzeciw jest skuteczny, jeżeli był im wiadomy".
Ów przepis jest podstawą działania w charakterze przedstawiciela ustawowego (przedstawicielstwo ex lege) jednego małżonka w imieniu drugiego, bez okazywania się dokumentem pełnomocnictwa.
W imieniu i na rzecz drugiej osobyIstotą przedstawicielstwa jest działanie jednej osoby w imieniu i na rzecz drugiej. Skutki działania przedstawiciela dotykają więc bezpośrednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta