Prymat bezwzględny czy względny
Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) nie pozostawia żadnych wątpliwości co do absolutnego pierwszeństwa prawa Wspólnoty (tak pierwotnego, jak i pochodnego), także w stosunku do postanowień konstytucji państw członkowskich. Jest to zrozumiałe, bo możliwość powoływania się przez 25 państw na własne konstytucje nadałaby temu prawu strukturę sera szwajcarskiego.
Przeciwną tezę przedstawił Trybunał Konstytucyjny (TK) w uzasadnieniu wyroku z 11 maja 2005 r. Skrajne sformułowanie prymatu konstytucji rodzi jednak problemy. Ich podstawą jest dogmatyczna sprzeczność między potwierdzeniem zgodności traktatu akcesyjnego (traktat) z konstytucją i jednoczesnym zrelatywizowaniem jednej z podstaw prawa wspólnotowego, bez uznania której nie sposób przejąć wspólnotowego dorobku.
Zasada pierwszeństwaFundamentalna zasada pierwszeństwa prawa Wspólnoty Europejskiej (dalej: pwe) gwarantuje jego jednolite obowiązywanie i stosowanie, a przez to funkcjonowanie Wspólnoty. Traktat o Wspólnocie Europejskiej (TWE) nie reguluje jednak tej kwestii. Czyni to ETS jako organ odpowiedzialny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta