Biznes między małżonkami
Takie pytanie nasuwa się zwłaszcza w sytuacji, gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa. Wówczas wątpliwości może budzić to, że wszystkie te transakcje odbywają się w ramach wspólnego majątku - małżonek nie może więc kupić rzeczy, które i tak są jego własnością. Niemniej takie transakcje w praktyce się zdarzają, więc trzeba jakoś określić ich skutki podatkowe.
Między firmami małżonków dokonywane są też niekiedy nieodpłatne przesunięcia środków trwałych - gdy składnik majątku przestał być niezbędny w działalności prowadzonej przez męża, ale za to okazał się przydatny firmie żony i odwrotnie. Tu też pojawia się pytanie o skutki podatkowe, zwłaszcza gdy taka rzecz została wcześniej kupiona "na firmę" i przy jej zakupie jeden z małżonków odliczył VAT.
Z firmy do firmyJeśli chodzi o rozliczenie VAT, to większość organów podatkowych stoi na stanowisku, że na kwestię opodatkowania takiej transakcji nie można patrzeć przez pryzmat przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta