Na kapitał zapasowy albo rezerwowy
Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się najpierw regulacjom kodeksu spółek handlowych (k.s.h.).
Są dwa podstawowe tryby umarzania akcji: umorzenie dobrowolne (za zgodą akcjonariuszy) i umorzenie przymusowe (bez takiej zgody).
Procedura dobrowolnego umarzania akcji może być przeprowadzona tylko w przypadku, gdy taki tryb umarzania został przewidziany w statucie spółki. Umorzenie dobrowolne nie może być przeprowadzone częściej niż raz w roku, co ma służyć ochronie kapitału podstawowego spółki i pośrednio ochronie interesów wierzycieli. Dobrowolne umorzenie akcji może być odpłatne, a w uzasadnionych przypadkach może nastąpić bez wynagrodzenia (w przeciwieństwie do umorzenia przymusowego, które zawsze jest odpłatne).
Najpierw nabycie...Aby akcje mogły zostać umorzone, spółka musi najpierw je nabyć. Art. 362 § 1 k.s.h. generalnie zakazuje nabywania przez spółkę wyemitowanych przez siebie akcji. Jednym z wyjątków od tej reguły jest nabycie akcji spółki w celu ich umorzenia. Ponieważ nie jest to czynność wchodząca w zakres zwykłego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta