Rywalizacja o sympatię
Odzyskanie przez Polskę w 1989 roku suwerenności radykalnie zmieniło nasz wizerunek za granicą. Wówczas powszechnie uznawano Polaków za inicjatorów i liderów transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Istniało przekonanie, że odradzający się naród i jego historycznie ukształtowana kultura, po wyzwoleniu się z opresji i niemocy, oczarują świat. To przekonanie szczególnie mocno wyrażały elity intelektualne i środowiska artystyczne. W pierwszym okresie transformacji wyjątkową rolę odgrywało wiele osobistości polskiej kultury o uznanym autorytecie w kraju i za granicą, pozbawionych dotąd z przyczyn politycznych szans na zaistnienie w oficjalnym życiu publicznym.
Pochłaniające intelektualną energię, wymogi pierwszego etapu transformacji przesłoniły nam fakt, że system komunistyczny był specyficznym katalizatorem międzynarodowego zainteresowania Polską, a szczególnie jej kulturą. Przyjmowało to na Zachodzie formę pozytywnego zdziwienia fenomenem wolności w zniewolonym kraju i tym, że dorobek polskich artystów i humanistów potrafił w pełni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta