Ten człowiek był geniuszem
Całe życie był związany z Warszawą: tu urodził się, uczył i studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Na tej samej uczelni, przez 33 lata, prowadził pracownię plakatu. Jego odejście na emeryturę w 1985 roku zapamiętali w ASP wszyscy.
Trudno uwierzyć, że największemu gwiazdorowi naszej szkoły plakatu dopiero na 85. urodziny zorganizowano w Warszawie pierwszą indywidualną ekspozycję. Przedtem prezentacje dorobku Tomaszewskiego odbyły się w Tokio, Amsterdamie i Berlinie.
Jak określić styl plakatów Tomaszewskiego? Artysta do każdego tematu poszukiwał odmiennego rozwiązania, obalał stereotypy obowiązujące w grafice użytkowej, ignorował świętości. A jednocześnie ktoś, kto zetknął się z pracami tego grafika, widząc jego nowe dzieło od razu domyślał się, kim jest autor. W jego sztuce humor splatał się z liryką, dosadność z serdecznością. Jego plakaty dosłownie "cięły po oczach" - formą, niekonwencjonalnymi rozwiązaniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta