Walcz z piratem - celnik ci pomoże
Od dnia wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy, walcząc z podrabianiem marek i przywozem towarów pirackich, mogą korzystać z pomocy administracji celnej wszystkich krajów członkowskich UE. Trzeba jednak wiedzieć, w które drzwi pukać, i nie bać się papierkowej roboty.
O co chodziJeśli przypadkiem wiesz, że gdzieś na granicach UE pojawiły się podróbki twoich towarów, możesz działać. Dzięki unijnym przepisom (patrz ramka) masz prawo domagać się od administracji celnej bardzo konkretnych działań. I to za darmo!
Ale uwaga: organy celne nie będą interweniować tam, gdzie w grę nie wchodzi podrabianie cudzych produktów albo obrót towarami pirackimi, a tylko spory między kontrahentami. Rozporządzenia 1383/2003 nie stosuje się bowiem do towarów wyprodukowanych czy oznaczonych znakiem towarowym za zgodą uprawnionego, a jedynie objętych procedurami celnymi bez jego zgody. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o znak towarowy, wynalazek, wzór przemysłowy, chronione oznaczenie pochodzenia czy inne prawo. Administracja celna i tak nie może w takiej sytuacji interweniować. Ma bowiem walczyć z zalewem podrabianych i pirackich towarów, a nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta