Twierdza warta zdobycia
Miejsce wybierał Jan Zamoyski - wysoki brzeg rozlewiska tworzonego przez rzeki: Wieprzec (obecnie Topornica) i Kalinowicę (dziś Labuńka). Ta lokalizacja była dogodna. Przyszłe miasto miało leżeć blisko siedziby rodowej Zamoyskich - Skokówki i można go było skutecznie bronić. Za datę powstania Zamościa przyjmuje się 10 kwietnia 1580 roku-dzień, w którym hetman Jan Zamoyski wydał akt lokacyjny miasta. Chciał, by Zamość był siedzibą rodu, twierdzą, ale też ważnym ośrodkiem handlowym, religijnym i naukowym.
Do realizacji swego projektu hetman zaangażował włoskiego architekta Bernarda Morando. Z pieniędzy fundatora wybudowano fortyfikacje, najważniejsze gmachy - pałac, akademię, kolegiatę, kilka domów mieszczańskich, które miały być wzorem dla przyszłych osadników. Całe miasto Zamoyski otoczył potężnymi murami o grubości dochodzącej do 7 metrów z siedmioma potężnymi bastionami, które swoimi nazwami odpowiadają poszczególnym dniom tygodnia. Te fortyfikacje uczyniły z Zamościa twierdzę nie do zdobycia. Dostępu do miasta broniły jeszcze fosy głębokie na 6 metrów, wypełnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta