Między ocenami i faktami
Im poziom wykształcenia jest wyższy, tym lepiej rozumie się rzeczywistość, jest się bardziej tolerancyjnym i otwartym na innych. Inwestycje w podnoszenie poziomu edukacji są najbardziej opłacalne dla gospodarki, a z punktu widzenia jednostek jest to główny kanał awansu w hierarchii społecznej.
Kwestia równego dostępu do wykształcenia pozostaje źródłem konfliktów. Powstaje pytanie, czy sytuację poprawi "Strategia rozwoju edukacji na lata 2007- 2013", przedstawiona w raporcie rządowym, gdzie jednym z punktów jest postulat wprowadzenia powszechnej odpłatności za studia. Propozycja ta jest próbą ustosunkowania się do jednego z najistotniejszych problemów edukacji w Polsce, jakim są konsekwencje podziału na sektor państwowy i niepaństwowy. Występowanie tego podziału wzbudza wiele polemik prowadzonych pod kątem sprawiedliwości społecznej i wyrównania szans. Krytyczne głosy Sławomira Sierakowskiego i Andrzeja Sadowskiego na temat wspomnianej strategii ("Rzeczpospolita" z 11 sierpnia) sugerują, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta